Korkuteli – Mamatlar Hakkında

Korkuteli ve Mamatlar Hakkında

Korkuteli Neresi?

 

Siz de benim gibi Antalya’yı, gazete ve televizyonlarda sık sık gördüğümüz plajlar ve kocaman havuzlu otellerden ibaret sanıyorsanız şaşırmaya hazır olun. Korkuteli neresi diye soracak olursanız;  Antalya merkeze yaklaşık 45 km mesafede bir yayla kasabasıdır burası.

 

Torosların başlangıcı kabul edilen bir yayla, havası her zaman temiz ve serin. Çoğu alanlar düzlük ve tarım amaçlı kullanılıyor. Ama makilik ve mera olarak kullanılan yerleri de var. Benim gibi şehirden kaçmak isteyenlerin de yavaş yavaş arazi alıp ev yapmaya başladığı bir yer.

 

 

Korkuteli adı nereden geliyor?

Burada Osmanlı şehzadesi Sultan Korkut (Korkud) eğitim görmüştür ve lalalığını burada yapmıştır. Bu yüzden Korkut`un ili anlamındaki Korkuteli ismi şehrin adı olmuştur. Ülkemin her yeri tarih değil mi? Ama tarihi daha da eskiye, İyonlara dayanıyor. İlk sakinleri M.Ö. 200’lü yıllara kadar gidiyor.

Korkuteli’ne nasıl gidilir?

Antalya’dan gitmek çok kolay ama aracınız olması daha rahat olur. Kepez çıkışından, Hayvanat Bahçesi’nden sonra yol tabelalarını takip etmeniz yeterli. Varyanttan hemen çıktığınızda veya varyanta girmeden önce, sağa ayrılan yolu izleyin. Haftasonları ışıklar ve kavşaklar kalabalık oluyor, özellikle herkesin gittiği v döndüğü saatlerde. Bu yüzden erken yola çıkmanızı öneririm. Ayrıca soğuk bahar günlerinde veya kışın sık sık sis oluyor. Kardan dolayı yolların kapanabildiği tek Antalya ilçesi…

Ne yenir?

Mevsim uygunsa, keçi sütünden yapılmış dondurma yemelisiniz. Yanık tadı ile eşsiz bir lezzet. Bunun dışında: ilçede, tahinli piyaz yemelisiniz. Bir de, şiş. Hatta yolculuğunuz sırasında mutlaka kısa bir mola verip, et restoranlarında, muhteşem lezzetli bir şeyler yemelisiniz.

Korkuteli-Mamatlar Gezilecek yerler

Keşiş evi

Romalılardan kalmadır. Taş oymadan yapılmış olup, Alaaddin  semtinde, cirim boğazı civarındadır.

Eski Roma Mabedi

Günümüzdeki yerinde: Hamitoğullarından kalma, taş medrese bulunuyor. Ama, bu medresenin giriş kapısının sağ tarafındaki taş duvarında: Roma yazısı ile yazılmış bir kitabede “Olimpiyat yarışmalarına” ait hatıralar var. Burada yazıldığına göre: çekişmeli geçen bir yarışma, berabere kalmış”

Sultan Alaaddin Camisi

İlçe merkezinde, Alaaddin Kışla semtindedir. Alaaddin Keykubat döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Caminin günümüzdeki enkazından, gayet büyük bir yapı olduğu anlaşılmaktadır.

Su Tüneli

Alaaddin Kışla semtinin sulanmasında büyük yarar sağlamış tünel; kışla semtinin batısında bir yer altı tüneliyken, günümüzde Korkuteli Barajı altında kalmıştır.

Güldağı Milli Parkı

Burası: bitki örtüsü ile bölgenin botanik özelliklerin en yoğun olduğu yerdir. Ayrıca: pek çok hayvanı barındırmaktadır. Bu durumu ile, tam bir doğal ve açık hayvanat bahçesi görünümündedir.

Termessos Milli Parkı

Korkuteli-Antalya karayolu üzerindedir. Karayolundan saptıktan sonra, antik kente ulaşmak için 9 km. daha gitmek gerekiyor.

Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerindendir. Ayrıca, Antalya yöresindeki en ilginç antik şehir olarak da gündeme gelir.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0

TOP

X